Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України Олександр Олійник виступив із доповіддю на тему «Можливість запровадження в Україні трансюрисдикційного онлайн-розгляду справ» в межах круглого столу «Правосуддя майбутнього: судова мережа та доступ до правосуддя».
Олександр Олійник під час своєї доповіді зазначив, що онлайн-вирішення судових спорів в сучасному світі потрібно розглядати вже як даність, а не альтернативний механізм вирішення спорів. Так, у 2021 році ЄБРР запустив проект «Regional Framework Project on Digital Transformation of Courts – Development of Online Courts for Small Crimes», який спрямований на полегшення доступу до правосуддя та зосереджується на розвитку онлайн-судів для дрібних позовів (від 5 000 до 10 000 євро).
Тому, за словами директора Директорату правосуддя та кримінальної юстиції, головне питання полягає в тому, чи готова Україна йти в ногу з часом і запровадити такі онлайн-суди в нашій країні.
«Концептуальний замисел такого трансюрисдикційного розгляду полягає в необхідності запровадження механізму, який би дозволив забезпечити належний судовий розгляд та рівномірний розподіл навантаження між судами та суддями. Ідея полягає в тому, що певні категорії справ, шляхом онлайн розгляду можна буде проводити незалежно від місця знаходження сторін та суду. Наприклад, справа наказного провадження – заявлено вимогу про стягнення аліментів. Заявник знаходиться в Києві, боржник – в Сумах. Справу зареєстровано в ЄСІТС, системою проаналізовано кількість суддів, які можуть розглянути цю справу, і обрано одного суддю найменш завантаженого в суді Черкаської області.
На практиці цю ідею можна реалізувати шляхом використання Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі – ЄСІТС) в режимі відео конференції. Наразі чинне процесуальне законодавство України, я говорю про КАС, ЦПК та ГПК, передбачає введення в експлуатацію окремих модулів ЄСІТС», - поінформував Олександр Олійник.
Так, за його словами, ЄСІТС запроваджено:
«Тобто всі етапи судового розгляду передбачені з урахуванням цифровізації. Отже, можна сказати, що перший етап для запровадження трансюрисдикційного онлайн-розгляду вже майже виконано. Тепер ще необхідно нормативно врегулювати участь в онлайн-розгляді в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду із використанням власних технічних засобів для всіх категорій учасників. Проблемні моменти щодо онлайн-розгляду спорів ми запропонували врегулювати у розроблених Мін’юстом проєктах законів України №9090 та 9091», - зауважив Олександр Олійник.
Таким чином, наступний етап - запровадити екстериторіальний розгляд справ через модулі систем ЄСІТС та визначити категорії справ, які будуть розглядатися без врахування правил територіальної підсудності.
«Саме тому ми пропонуємо запровадити пілотний проєкт - внести зміни до порядку функціонування підсистеми автоматизованого розподілу справ ЄСІТС та передбачити можливості для певних категорій справ здійснювати екстериторіальний розподіл між суддями. Наприклад, запровадити трансюрисдикційний онлайн-розгляд справ в цивільному судочинстві для малозначних справ та справ наказного провадження», - підсумував Олександр Олійник.