flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відрядження, відновлення справ та повідомлення сторін: що Голова ВС відповів суддям

07 червня 2022, 09:35

На цьому наголосив Голова Верховного Суду Всеволод Князєв під час онлайн-зустрічі із суддями Харківської, Донецької, Луганської, Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Одеської, Дніпропетровської та Полтавської областей, інформує «Закон і Бізнес» із посиланням на прес-службу ВС.

Він зазначив, що є випадки, коли судді подають заяви на відрядження до одних і тих же судів або до судів, яких немає в переліку тих, до яких передбачається можливість перевестися. «Мета відрядження — це переведення суддів із судів, які розташовані на окупованих територіях і на територіях, де ведуться активні бойові дії, до тих судів, куди передана підсудність справ. Адже сьогодні важливо робити все можливе, щоб працювала система правосуддя», — закликав очільник ВС.

Він пояснив, що при відрядженні насамперед береться до уваги стаж роботи, а також потреба того суду в судді, який спеціалізується на розгляді цивільних справ чи кримінальних проваджень. Судді, у яких закінчився п’ятирічний строк повноважень, також можуть бути відряджені до іншого суду. Проте розпорядження Голови ВС про відрядження не наділяє такого суддю повноваженнями для здійснення правосуддя.

Що стосується відрядження суддів адміністративних та господарських судів, то, як зазначив Голова ВС, планується, що відповідна процедура розпочнеться наприкінці червня — на початку липня. «Вакансій в адміністративних та господарських судах, які розташовані на підконтрольній території України, вистачає, щоб відрядити всіх суддів із тимчасово непідконтрольних територій», — запевнив В.Князєв.

Також потребують кадрового посилення апеляційні суди.

Ще один блок питань, які наразі виникають у суддів, — відновлення судових справ і проваджень, що лишилися на тимчасово окупованих територіях. Якщо через певні причини справи не можуть бути передані до іншого суду, то з цієї ситуації є такі виходи.

За наявності рішення суду першої інстанції справа може бути відновлена згідно з процесуальними нормами. Якщо у справі ще не було ухвалене рішення, це є підставою для сторони подати новий позов. Відповідно, розгляд справи відбувається від самого початку.

Зосередився спікер також на повноваженнях суддівського самоврядування в умовах воєнного часу. Він акцентував, що збори суддів конкретного суду мають вирішувати спеціалізацію відряджених суддів, порядок розподілу справ на таких суддів, визначитися, чи можуть вони брати участь в обранні керівництва суду, та інші організаційні питання, які віднесені законом до їхньої компетенції.

Голова ВС зауважив, що на законодавчому рівні наразі не визначені межі територій, які є тимчасово окупованими. Тому для повідомлення учасників процесу треба застосовувати загальний порядок, інакше права громадян можуть бути порушені.

При цьому він нагадав, що у Верховній Раді зареєстровано законопроект №7316, яким передбачено, серед іншого, можливість виклику чи повідомлення учасників процесу про дату, час і місце судового засідання будь-якими можливими засобами, на всі відомі засоби комунікації (телефонограма, СМС-повідомлення, електронна пошта, повідомлення в месенджерах тощо), а також через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

Судді також цікавилися, зокрема, деякими аспектами здійснення кримінального провадження. Відповіді на них вони зможуть отримати під час вебінару, присвяченого особливостям кримінального провадження в умовах воєнного стану, який відбудеться 15 червня.